Розробки уроків

Урок

Тема. Сталінський тоталітарний режим в Україні  та репресії   в 1920 – 1930 х. рр.

Мета. Ознайомити учнів з сталінським тоталітарним режимом в Україні та репресіями 1920- 1930 х. рр.

Очікувані результати:

-         називати основні риси сталінського тоталітарного режиму в Україні в  1920 – 1930х. рр.;

-         пояснювати причини й наслідки встановлення радянського тоталітарного режиму; масових репресій;

-         висловлювати  та аргументувати власні судження, щодо порушення прав людини в умовах тоталітарного режиму;

-         тлумачити та застосовувати історичні терміни та поняття:тоталітарний режим,культ особи, репресії,

Великий терор, політичний процес.

Обладнання : відео «Репресії 20 -30 х. рр.», картки з ключовими словами, портрет Й. Сталіна, аркуші з розділами Конституції 1937 р., ланцюжок дат на дошці.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення нової теми і мотивація навчальної діяльності школярів.

План

1. Сталінський тоталітарний режим в Україні та порушення прав людини.

2. Масові репресії та їх ідеологічне виправдання .

3. Політичні процеси 1920-1930 х. рр.

4. Конституція УРСР 1937 р.

Трикутник очікуваних результатів:

Знаю …

Хочу дізнатись…

Дізнався (лась)…

Метод «Ключові слова»

Тоталітаризм - політичний режим і система державної влади з використанням насильницьких методів керування суспільством за відсутності політичного плюралізму й демократичних свобод.

Політичний режим – характерний тип влади в країні, сукупність методів і засобів здійснення політичної влади, яка відображає характер взаємовідносин громадян і держави.

Культ особинадмірне звеличування однієї людини, наділення її надприродними якостями, приписування визначального впливу на хід історії.

Ідеологія – організована у систему сукупність ідей, настанов, гасел, програмних документів партій, філософських концепцій тощо.

Репресії – це комплекс заходів з арештів, розстрілів і переселення великих мас людей вжиті державними органами.

Конституція -  це основний закон держави, який визначає суспільний і державний устрій країни, функції органів державної влади, основні права та обов’язки громадян.

 

 

Робота в групах :

І група: визначає ознаки демократичного режиму

ІІ група: визначає ознаки авторитарного режиму

ІІІ група : визначає ознаки тоталітарного режиму

Метод «Мозкова атака»

Назвіть, які основні риси сталінського тоталітарного режиму спостерігались в Україні в 1920 –1930 х. рр.?

«Великий терор» – період, у внутрішній політиці СРСР, пов’язаний з ім’ям Миколи Єжова – народного комісара внутрішніх справ протягом 1926–1938 рр. Це період масових репресій, які здійснювалися керівництвом країни на підставі, «спущених на місця» цифр «планових завдань» з виявлення й покарання так званих «ворогів народу». Іноді цей період історики називають «єжовщиною». Сам термін було запроваджено 1961 року англійським істориком Р. Конк- вестом.

Перегляд відео «Репресії 1920 – 1930 х. рр. в Україні» та метод «Проблемного питання» : Мета масових репресій в Україні 1920 – 1930 х. рр.?

Історичні довідки  групи експертів «Політичні процеси 1920 – 1930 х. рр. в Україні» та заповнення хронологічного ланцюжка на дошці

Хронологічний ланцюжок

1928 р. «Шахтинська справа»

1930 р.  судовий процес над членами міфічної «Спілки визволення України»

1931 р. процес Українського національного центру»

1933 -1934 рр. процес УВО

1937 р. «Процес військових»

Учні відповідають на проблемне питання «Головна мета політичних процесів 1920 – 1930 х. рр. в Україні?»

 Інтерактивна вправа: «Занурення в документ»:

Робота в групах з документом

1. Переглянути статті Конституції УРСР, прийнятої 30 січня 1937 р., і визначити, наскільки демократичною була ця Конституція?

2. Які з положень Конституції свідчать про це?

3.Як це співвідносилося з реальним життям?

 

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Метод «Мозкова атака »: наслідки  сталінського тоталітарного режиму  для України?

Трикутник очікуваних результатів

Знаю …

Хочу дізнатись…

Дізнався (лась)…

ІV. Домашнє завдання. Опрацювати тему: « Тоталітаризм та репресії в Україні  в 1920 – 1930 х. рр.» 

  Урок

Тема. Суспільно – політичний рух в Україні в другій половині ХІХ  ст.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть

-         визначати хронологічні межі етапів громадівського руху;

-         характеризувати  особливості суспільно – політичного та національно – визвольного рухів в Наддніпрянській Україні всередині ХІХ  ст.;

-         на основі аналізу різних джерел інформації визначати і характеризувати основні причини, прояви, форми та наслідки суспільно – політичного та національно – визвольного рухів в Наддніпрянській Україні всередині ХІХ  ст.;

-         тлумачити історичні терміни та поняття: хлопомани,громади,Валуєвський циркуляр;

-         характеризувати  історичну постать В.Антоновича.

Обладнання: кольорові фішки(4-х кольорів),портрет В.Антоновича,картки з ключовими поняттями і історичними термінами,хронологічна таблиця з основними датами, картки само перевірки з тестовими завданнями, картки з нумерацією столів, карта України.

Тип уроку: урок формування компетентностей і компетенцій

Хід уроку:

І Оганізаційний момент

ІІ Актуалізація опорних знань учнів

Евристична бесіда з учнями

1.  Що таке Українське національне відродження? Коли воно відбувалось на українських землях?

2.  Які особливості мало Українське національне

відродження ?

3.  Що спричинило появу такого явища?

4.   Що ми розуміємо під національною свідомістю та національною ідеєю?

5.  Назвіть і охарактеризуйте етапи Українського національного

відродження ?

6.  Яка верства суспільства розпочала Українське національне

відродження в Наддніпрянській Україні?

7.  Назвіть найвідоміших діячів Українського національного

відродження  в Наддніпрянській Україні?

ІІІ  Мотивація учнів

Я знаю …

Хочу дізнатись…

ІV. Формування компетенцій та компетентностей учнів

Учитель. На уроці ми продовжим вивчати національно – визвольний рух  на українських землях   в 50-60х рр. ХІХ ст.в Наддніпрянській Україні.

План.

1.  Діяльність хлопоманів.

2.  В. Антонович – активний учасник громадівського руху.

3.  Громадівський рух в 50-60х рр.

4.  Валуєвський циркуляр та його наслідки для України.

Учитель . Протягом вивчення теми уроку, нам необхідно визначити, які події в історії Наддніпрянщини свідчать про відродження національно визвольного руху і заповнити хронологічну таблицю основних подій.

Робота в групах

 І група. Діяльність хлопоманів

1.  Хто такі хлопомани?

2.  Звідки походить їх назва?

3.  Хто очолив рух хлопоманів?

4.  В чому полягала діяльність хлопоманів?

Закріплення .  В чому  полягала діяльність хлопоманів?

ІІ група. В. Антонович – активний учасник громадівського руху.

Під час захисту проєкту  звертається увага на постать  В. Антоновича як:

1.  Історика

2.  Етнографа

3.  Археолога

4.  Нумізмата

5.  Громадсько- політичного діяча

Закріплення .

-        Визначити історичне значення діяльності В.Антоновича.

-        Чи є актуальним в наш час погляди В. Антоновича щодо шляхів розвитку України?

 

 ІІІ група. Громадівський рух.

1.  Що таке громада?

2.  Яка була мета діяльності громад?

3.  Чому саме Санкт – Петербург став містом, де започаткувався  український громадівський рух?

4.  Хто входив до складу Санкт - Петербурзької громади?

5.  Яке значення мало видавництво журналу «Основа»?

6.  Яке місто на Україні стало центром громадівського руху?

7.  В яких містах України, крім Києва , виникли громади?

8.  В чому полягала їхня діяльність?

9.  Видатні діячі громадівського руху?

10.                  Причини припинення громадівського руху?

Закріплення.  В чому полягає історичне значення громадівського  руху в 50х- 60х рр. 19 ст.?

Робота з контурною картою

На контурній карті позначте міста,де діяли українські громади в 60 – і рр. ХІХ ст.

 

ІV  група. Валуєвський циркуляр та його наслідки для України.

1.  Причини видання Валуєвського циркуляру?

2.  Зміст Валуєвського циркуляру?

3.  Наслідки Валуєвського циркуляру для України?

Закріплення. Чому російський царизм повів наступ на український  національно- визвольний рух?

ІV. Систематизація  сформованих компетенцій та компетентностей

1.  Учні заповнюють хронологічну таблицю основних подій національно – визвольного  руху  на українських землях   в 50-60х рр. ХІХ ст.

2.  Тести (самоперевірка засвоєння учнями нового матеріалу)

1.Народницько - культурна течія української інтелігенції на Правобережній Україні в 50-60х рр. ХІХ ст., які прагнули зблизитись з народом,це: а)хлопомани;б)народовці;в)москвофіли.

2.Хто був автором статті «Моя сповідь»:

а) М.Костомаров;б)В.Антонович;в)П.Куліш.

 3. Укажіть,як називались напівлегальні непартійні об`єднання , які в 60- 90- ті рр. ХІХ ст. були організаційною формою українського національно – визвольного руху:

а) братства;б)громади;в)товариства.

4. Вкажіть,хто  був засновником громади у Санкт- Петербурзі:

а)М. Костомаров, В. Білозерський,Т. Шевченко;

б) М. Костомаров, В. Білозерський,В. Тарновський;

в) В. Білозерський,Т. Шевченко; Г.Галаган.

5. Укажіть, коли розпочалося видання першого українського журналу «Основа»: а)1859р.;б)1860р.;в)1861.

6. Журнал «Основа» проіснував:а)20 місяців;б)21місяць; в)22 місяці.

7. Центром громадівського руху на Україні стало місто: а)Львів;б) Київ;в) Полтава.

8. головний напрям діяльності громад це:

а)організація недільних шкіл;

б)друкування навчальної літератури;

в)публічні лекції.

9. Визначте рік заснування Київської громади:

а)1860р. б)1861р. в)1859р.

10. хто з громадівців написав українські підручники для недільних шкіл:а) П.Куліш і В.Антонович;

б) П.Куліш і Т. Шевченко; в) В.Антонович і Т. Шевченко;

11. Визначте рік видання Валуєвського циркуляру:

а)1861р.; б)1862р.; в)1863р.

12. Циркуляр  міністра внутрішніх справ Валуєва:

а)дозволяв українське книгодрукування;

б)застерігав видавців щодо видавництва книг українською мовою;в)забороняв друкувати навчальну та релігійну літературу українською мовою.

VІ. Рефлексія

Я дізнався (лась)

VІІ. Домашнє завдання:опрацювати параграф 18  Урок

Тема:Кримінальна відповідальність та кримінальне покарання.

Мета:

Вивчити особливості кримінальної відповідальності, зокрема, неповнолітніх; сформувати в учнів чітке уявлення про окремі види кримінального покарання;

Розкрити особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх;

Розвивати в учнів навички правомірної поведінки, працювати в групах;

Виховувати повагу до Конституції та законів України.

Тип  уроку: комбінований

Обладнання : підручники, витяг з ККУ, картки із завданнями, телевізор,презентація на тему «Кримінальна відповідальність»

Основні поняття і терміни: злочин, кримінальна відповідальність, кримінальне покарання

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Метод «Юридичний ключ» (пояснити терміни: злочин,види злочинів, склад злочину, види співучасників,форма вини)

ІІІ. Повідомлення нової теми та мотивація навчальної діяльності школярів.

Звучить пісня «Бутирки»

Запитання до класу. Які асоціації у вас викликає ця пісня?

Повідомлення теми уроку : Кримінальна відповідальність та кримінальне покарання.

Ознайомлення з планом вивчення нової теми

План

1.     Що таке кримінальна відповідальність.

2.     Види кримінальних покарань.

3.     Особливості  кримінальної відповідальності.

Очікувані результати

Після уроку ви зможете:

Пояснювати поняття кримінальна відповідальність.

Називати види кримінальної відповідальності, наводити приклади.

Аналізувати правові ситуації і пропонувати шляхи їх розв’язання ,використовуючи окремі статті ККУ.

Оцінювати наслідки злочину для конкретної особи і суспільства.

Провідна ідея уроку: «Незнання закону не звільняє від відповідальності…(але це лише перша частина нашої ідеї,а другу частину ми сформулюємо наприкінці уроку)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Однією з ознак скоєння злочину ми називали те,що за нього настає відповідальність. Саме невідворотність покарання є одним з найважливіших принципів кримінального права.

Проблемне питання:  З якою метою  держава застосовує покарання? (кара за скоєне,перевиховання злочинця,попередження нових злочинів)

Цікаво ,а яка існує відповідальність за скоєння злочинів в інших країнах світу. Послухаємо наших послів: Ізраїль,Іран, Саудівська Аравія.

Обставини, які виключають відповідальність за діяння , схожі на злочин:

Необхідна оборона

Крайня необхідність

Примус

Неосудність.

Отже, кримінальна відповідальність - це вид юридичної відповідальності,що встановлюється державою у кримінальному законі ,накладається  судом на осіб,винних у скоєнні злочину. Підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину.

Кримінальне покарання – це захід примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду щодо особи, визнаною винною  у скоєні злочину, і підлягає в обмеженні прав свобод засудженного

Які ж є види кримінальних покарань (Робота з таблицею Види кримінальних покарань с. 184 підручника)

Вам цікаво які покарання існували в Київській Русі та Запорізькій Січі? Про це ми дізнаємось від наших експертів істориків.

З якого віку настає кримінальна відповідальність? (робота з витягом КК,ст.22 с. 185 підручника)

Статистика злочинів.

У 2016р. зросла кількість злочинів, зокрема – тяжких на  20% і складає 213521, особливо тяжкі злочин склали – 19021. Підлітки скоїли – 400  кримінальних злочини, серед яких 3 вбивства тільки в м. Києві.це статистика лише тих справ, які були передані до суду,адже більшість підліткових правопорушень вирішується мирно – батьки просто відшкодовують потерпілим збитки.

Першою особливістю кримінальної відповідальності неповнолітніх є те,що до них застосовуються не всі види кримінальних покарань (робота з схемою Види кримінальних покарань на с. 184 підручника)

Визначте обсяг кримінальної відповідальності :наведіть юридичне значення цифр,опрацювавши сторінки підручника на с.183,с.186.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Розв`язання юридичних задач

2. Вирішення юридичних ситуацій

3.Розвязання правових рівнянь.

Юридичний квадрат

Ми навчились:

Визначати, що таке кримінальна відповідальність , зокрема, неповнолітніх.

Називати види кримінальної відповідальності, наводити приклади.

Аналізувати правові ситуації і пропонувати шляхи їх розв’язання.

Оцінювати наслідки злочину для конкретної особи та суспільства.

Закінчення другої частини провідної ідеї уроку: «А знання закону  може відвернути вчинення злочину»

VІ.  Домашнє  завдання. Опрацювати  пар.25                                                                 Урок

Тема.  Українська держава П. Скоропадського.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть

-         називати дату гетьманського перевороту  та хронологічні межі існування Гетьманської держави;

-         аналізувати причини поразки Центральної ради;

-         характеризувати внутрішню та зовнішню політику гетьмана П. Скоропадського та його заходи для  розвитку освіти та культури та робити власні висновки;

-         тлумачити історичні поняття та терміни: гетьманат, гетьманський переворот та Українська Держава;

-         характеризувати постать П. Скоропадського як політика, державного діяча, гетьмана України;

-          визначати та показувати на карті кордони Української Держави П. Скоропадського.

Обладнання: кольорові фішки(4-х кольорів),портрет П. Скоропадського зображення гривні, ілюстрація герба Української держави,картки з ключовими поняттями і історичними термінами, картки з нумерацією столів, картки із завданнями для роботи в групах, карта України та QR – коди для формувального оцінювання учнів

Тип уроку: урок формування компетентностей і компетенцій

Хід уроку:

І Оганізаційний момент

ІІ  Мотивація учнів

Я знаю …

Хочу дізнатись…

ІІІ. Формування компетенцій та компетентностей учнів

Вчитель:

Хронологія подій

1.    29 квітня 1918 року в Києві відбувся Всеукраїеський хліборобський конгрес, що вимагав відновити гетьманат і проголосив гетьманом П. Скоропадського;

2.     В ніч на 30 квітня 1918 року відбувся державний переворот і прихильники Скоропадського розігнали УЦР;

3.     Гетьман видав маніфест – « Грамоту до всього українського народу», що проголосив про створення Української Держави, що проіснувала з 29 квітня до 14 грудня 1918 року.

4.    Маніфест «Грамота до всього українського народу»

5.    Закон « Про тимчасовий державний устрій України», за яким назву «УНР» було замінено назвою «Українська держава»

Метод « Проблемного питання»: В чому, на ваш погляд, були причини поразки УЦР, що призвели до встановлення гетьманату в України? Чому, за висловом  сучасного історика Я. Грицака, УЦР  увійшла в історію Української революції « як уряд добрих намірів і великих задумів»

Вчитель. В. Верстюк – відомий дослідник історії української революції зауважив: «Історія гетьманської держави залишається цікавою, але погано прочитаною сторінкою історії Української революції» тому ми сьогодні спробуємо розглянути і оцінити діяльність П. Скоропадського через призму конкретних історичних подій та явищ.

Метод «Ключова постать» - Хто ж такий був  П. Скоропадський, коли і як увійшов він в українську історію й революцію зокрема? (зачитати уривок із « Спогадів» П. Скоропадського)

План

1.    Гетьманський переворот. Прихід до влади П. Скоропадського

2.    Внутрішня політика Української Держави.

3.     Зовнішня політика Української Держави.

4.    Розвиток культури України за часів Української Держави.

Робота в групах (формування груп)

 І група. Охарактеризуйте внутрішню політику 

П. Скоропадського за планом:

1.  Закон про громадянство(1 липня 1918 р)

2. Система влади в Українській Державі за гетьмана

П. Скоропадського (за схемою на с. 57)

3. Запровадження державної символіки

4. Нова адміністративно – територіальна реформа

5. Аграрна реформа гетьмана

( Опрацювати параграф 11, пункт 2, с. 56 -58)

ІІ група.Охарактеризуйте внутрішню політику 

П. Скоропадського за планом:

1. Заходи гетьмана П. Скоропадського, що до відновлення промисловості

2. Валютно – фінансова політика гетьмана

3. Заходи по відновленню українського війська

4. Спроби гетьмана сформувати український флот

 ( Опрацювати параграф 11, пункт 2, с. 59 -60)

ІІІ група. Охарактеризуйте зовнішню політику 

П. Скоропадського за планом:

1.Яким було головне завдання зовнішньої політики уряду гетьмана П. Скоропадського?

2. Скільки країн світу визнали Українську Державу?

3. Яку форму союзу  з небільшовицькою Росією  проголосив П. Скоропадський грамотою від 14 листопада 1918 року?

4. У чому полягало ускладнення становища Української Держави  в листопаді 1918 року?

5. Покажіть на карті територію Української Держави  П. Скоропадського та території, приєднані  до неї внаслідок зусиль української дипломатії.

  ( Опрацювати параграф 11, пункт 3, с.60)

Робота з контурною картою (учні позначають кордони Української Держави П. Скоропадського)

ІVОхарактеризуйте розвиток культури за часів  

П. Скоропадського за планом:

1. Як розвивалась освіта  за доби гетьманату П. Скоропадського?

2. Створення Української Академії наук.

3. Як розвивалось мистецтво у ті часи?

4. Яким було церковно – релігійне життя?

  ( Опрацювати параграф 18,пункти1,2, 3, с.103- 105)

ІV. Систематизація  сформованих компетенцій та компетентностей

Учні в групах обговорюють здобутки і втрати політики гетьмана П. Скоропадського і заповнюють таблицю « Політика гетьмана П.Скоропадського»

VІ. Рефлексія

Я дізнався (лась)…

VІІ. Формувальне оцінювання учнів (вчитель роздає учням QR – коди)

VІІІ. Домашнє завдання:опрацювати параграф 11, 18 пункт 1-2 с. 103- 104

 

 

 

Бліц – опитування

1.    Коли відбувся гетьманський переворот? (30 квітня 1918 р.)

2.    Яку назву отримала держава П. Скоропадського?( Українська Держава)

3.    Хто був художником герба Української Держави? (Г. Нарбут)

4.    Назвіть грошову одиницю Української Держави? (гривня)

5.    За формою правління Українська Держава була? (монархія)

6.    На які верстви суспільства опирався П. Скоропадський у внутрішній політиці? ( поміщики, промисловці та старе чиновництво)

7.    Який стан суспільства він прагнув відродити бо вважав його опорою суспільства? (козацький)

8.    В яких містах гетьманом П.Скоропадським були відкриті університети? (Києві та Кам` янці – Подільському)

9.    В якому році було відкрито Українську Академію наук і хто ЇЇ очолив? (листопад 1918 р., В. Вернадський)

10.                      Де і коли виходив журнал « Книгар»? (Київ, 1918 р.)

11.                      Назвіть першу українську державну організацію в галузі кіно? («Українфільм»)

12.                      Скільки країн світу визнали Українську Державу?(30)

Урок
Тема. Запорізька Січ у ІІ половині ХVІІ ст. Іван Сірко.
Мета. З`ясувати як складалися відносини Запорізької Січі з Гетьманщиною та урядом Московії. Визначити роль Запорізької Січі в історії України другої половини ХVІІ ст. Розвивати в учнів вміння аналізувати історичні джерела і  на їх  основі  давати характеристику історичним діячам, робити висновки і узагальнення. Виховувати почуття патріотизму , громадської свідомості, інтересу до історії свого народу та його героїчного минулого.
Обладнання : ІКТ, презентація « Запорізька Січ в ІІ пол. ХVІІ ст.», відео журнал «Історія Українських земель. Іван Сірко»., ілюстрації по темі, підручник В.С. Власов « Історія України 8 клас, картки з завданнями.
Література: П.М. Сас «Історія України ХVІ- ХVІІІ ст. » , історична поема О.Дудки «Кошовий Іван Сірко»
Основні дати:    1652 -  1709 рр. – існування Чортомлицької Січі
1663 р. – обрання  вперше І.Сірка кошовим отаманом.
                                     1675 р. - похід І. Сірка на Крим
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід  уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бліц – опитування
1.    Запорізька Січ – це…?
2.    Хто заснував першу Запорізьку Січ? Коли?
3.    Де вона виникла?
4.    Назвіть вищий орган  влади на Січі?
5.    Хто стояв на чолі Запорізької Січі?
6.    Кошовий отаман обирався чи влада його була спадковою?
7.    На які військово  – господарські одиниці вона поділялась? Скільки їх було?
8.    Чи змінювала Запорізька Січ своє місце розташування ?  Чому?
9.    Скільки Запорізьких Січей вам відомо?


ІІІ. Повідомлення нової теми та мотивація навчальної діяльності.

План.
1. Запорізька Січ  у складі Гетьманщини.
2. Участь запорожців у війнах проти Польщі, Османської імперії та Кримського ханства. І. Сірко.
3. Політика уряду Московії щодо Запорізької Січі.
1.
- робота з картосхемою в підручнику на с.209 та історичною картою : з`ясувати як змінювала своє розташування Запорізька Січ?
- метод проблемного питання : « Чому Запорізька Січ  змінювала своє місце розташування?»
- робота з історичним документом с. 198 підручника
- робота зі схемою « Політичний , адміністративний і військовий устрій Запорізької Січі в ІІ половині ХVІІ ст.»
Отаманія – це організація курінних отаманів.
2.
- вчитель читає фрагмент історичної поеми О. Дудки  « Кошовий Іван Сірко»
-  використання ІКТ : перегляд відео журналу « Історія українських земель. І.Сірко»

Запитання до відео:
1. Як характеризує Івана Сірка Д. Яворницький?
2.На яких чеснотах  І.Сірка  він наголошує ?
3. Кого вважав Сірко  головним ворогом за твердженням літописця
С. Величка?
-         Історична довідка вчителя про картину І.Рєпіна « Козаки пишуть листа турецькому хану »
3.
Робота з підручником: учні опрацьовують текст підручника на с.202 і дають відповіді на питання:
1.З якою метою  царський уряд  розміщував  на Січі  свої залоги?
2.Якою була політика московського уряду щодо Запорізької Січі?
ІV. Закріплення нового матеріалу.
1.    Хронологічне завдання
Які з перерахованих подій збіглися в часі з існуванням  Чортомлицької Січі:
-         Битва на Жовтих Водах;
-         Зборівська угода;
-         Білоцерківський мир;
-         Андрусівське перемир`я;
-         Битва під Конотопом;
-         Слободищинський трактат;
-         Чигиринські походи;
-         Чорна рада в Ніжині.
2.    Скласти історичний портрет І. Сірка
Схема характеристики історичної особи
                     (складання  історичного портрету)
-         Про кого йдеться?
-         Коли і в якій країні жив історичний діяч?
-         Які риси його характеру та погляди відомі?
-         З чим пов’язана основна діяльність цієї історичної особи? До яких історичних подій вона причетна?
-         Які вчинки і дії цієї особи відомі?
-         Яке ваше ставлення до цієї історичної особи?

3. Асоціативна павутинка «Запорізька Січ»
- вчитель читає фрагмент історичної поеми О. Дудки  « Кошовий Іван Сірко»

V. підсумок уроку (оцінювання знань учнів)
VІ. Домашнє завдання: опрацювати параграф 27

Урок

Тема  Люди в історії : історичні постаті.

Мета. Ознайомити учнів поняттям історичної постаті та її роллю у розвитку та становленні історії;   згадати основні поняття та визначення; продовжувати формування хронологічних та просторових умінь, вдосконалювати навички роботи в групах; виховувати почуття патріотизму та гордості за своїх співвітчизників.
Очікувані результати:
-         розповідати про історичних діячів на основі тексту та відео ;
-         пояснювати: про кого розповідає історія  як наука, хто є суб’єктами історичного процесу;
-         досліджувати біографію історичного діяча як історичне джерело;
-         пояснювати поняття: історичні діячі, персонажі, біографія.
Обладнання: підручник, наочний матеріал, стрічка часу,наліпки з датами, портрети діячів, ІКТ, презентація «Історичні постаті»,картки з характеристикою історичних персонажів, смайлики.
Література : «Кобзар» Т. Шевченка, « Усі видатні постаті історії України»
     П. В. Остапенко
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Основні дати : 1866-1934рр життя та творчість М.Грушевського,
                            1814 – 1861рр. життя та творчість Т.Шевченка,
                              1840р. вийшла друком збірка Т.Шевченка «Кобзар»
        
Основні поняття історична постать, біографія.

Хід уроку.
І Організаційний момент
Перевірка емоційного стану учнів на початку уроку(смайли)

ІІ Мотивація діяльності учнів
1.     Вправа  «Вітер історії»(учні повторюють історичні терміни та поняття)

2.     Бесіда.
1.     Давайте пригадаємо,  що таке  історія?
2.      А хто такі історики?
3.     Які ще науки допомагають нам  у вивченні нашого минулого?
4.     Назвіть ім’я  відомих вам істориків?
5.     Чим вони уславили своє ім’я?

-          Діти, сьогодні на уроці ми з вами ще раз пригадаємо ті знання,які отримали на попередніх уроках, а також дізнаємося про місце людини в історії.

ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1.     Робота з наочним матеріалом ( грошові банкноти України)
-         Діти, що зараз знаходиться перед вами?
-         А яка наука займається дослідженням паперових грошей?
-         А  як ви думаєте, чому я вам запропонувала поглянути на ці банкноти?
-         А кого ви знаєте із запропонованих історичних постатей?
-         А що вам про них відомо?
-         А кого ми можемо назвати історичною постаттю?

2.     Робота з підручником та зошитом.
 Учні опрацьовують відповідний пункт підручника і дають відповідь на питання:  з`ясуйте, хто такі історичні постаті? Завдяки чому люди стають історичними діячами? (с. 85 підручника В.С. Власова «Історія України»(Вступ до історії). Визначення поняття «історична постать» учні записують в зошит:
Людей ,імена й вчинки яких засвідчені джерелами і діяння яких впливали на перебіг історичних подій, називають історичними постатями.
3. Розповідь вчителя про історичних  персонажів з використанням демонстраційного матеріалу (портретів діячів та опорних  понять) та ІКТ (перегляд відеороликів «Обличчя видатних українців» про М.Грушевського та Т.Шевченка)

4.  Вправа  «Розсипуха»
Учні поділяються на групи. Кожна група отримує завдання до поданого історичного персонажу  підібрати відповідну характеристику та записати її в зошит: І група – Т.Г.Шевченко
            ІІ група – М.С. Грушевський    

- Як ви думаєте, що таке біографія?
Біографія – це опис життя людини (учні записують дане  визначення в зошит)

Фізкультхвилинка 

IV Закріплення навчального матеріалу


1.  Вправи  на формування хронологічних вмінь.

- Не можна зрозуміти історичну подію, не уявивши собі  де, коли і  з ким  вона відбулася (на дошці лінія часу: учні з картками на клейкій основі прикріплюють дати пов’язані з життям історичних персонажів у хронологічній послідовності, при цьому вказуючи століття ,паралельно виконуючи теж саме завдання в зошиті,накресливши лінію часу)
Дати :1866р., 1814р.,1840р.,1929р.,1934р.,1861р.
- Хронологічна задача: в якому столітті народився видатний український історик М. Грушевський,якщо це трапилось в 1866р., а в якому столітті  помер –(1934р)?Скільки років він прожив в 19ст, і скільки в 20ст.?

2. Вправа «Ланцюжок» кожен учень говорить по одному реченню з біографії
М. Грушевського, а потім з біографії Т.Шевченка.

3. Вправа « Склади історичне поняття»
Кобзар – обКзар
Історик – іриксто
Постать – стать по
Художник – дожхуник
Кріпак – паккрі
Біографія - біофіягра
Вчений -  нийвче
V Підсумки уроку.
3.      Хто є творцями історії?
4.     Кого ми називаємо історичною постаттю?
5.     Що таке біографія?
6.     Біографію яких  історичних діячів ми розглянули сьогодні на уроці?
7.     Що дізналися нового?
8.     А чому ми повинні це все пам’ятати?

9.     Проблемне питання. Уявіть ,що ви історик і хочете написати книгу про минуле. Кого ви обрали би своїми героями ? Відповідь обґрунтуйте.

Вчитель зачитує уривок з твору Т.Шевченка «Думи мої, думи мої»

В Україну ідіть, діти!
В нашу Україну,
Там найдете щиру правду,
А ще,може,славу…
Кожна епоха породжує свого героя(корейське народне прислів’я ) і може статись так , що герой нашої епохи – це хтось з вас!

Перевірка емоційного стану учнів в кінці уроку (смайли)

V Домашнє завдання
1.     Вміти розповісти біографію вивчених історичних персонажів.
2.     За бажанням учнів скласти загадки «Хто це?»          

  Урок
Тема. Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха.
Мета. З ясувати причини приходу до влади Володимира Мономаха, розуміти наслідки посилення великокнязівської влади; розвивати вміння давати характеристику історичній особі; формувати навички роботи з історичними джерелами; виховувати високоморальну особистість та гордість за свою Батьківщину та свій народ.
Обладнання: історична карта «Київська Русь», картки з історичними датами, «Дерево знань» портрети князів:Володимира Мономаха, Мстислава Володимировича, Олега; «Історичне лото», картки з завданнями, обладнання для гри «Вгадай історичну особистість»
Література: «Історія України» І.В. Горбенко, «Історія України» Г.Хоткевич, «Історія України. Документи і матеріали» І.М. Скирда, уривок з « Повісті минулих літ», «Повчання» Володимира Мономаха.
Тип уроку : комбінований
Хід уроку :
                        І Організаційна частина уроку.
                        ІІ Актуалізація і корекція  знань учнів.
1.Перевірка хронологічних умінь (учитель по черзі показує на картках дати історичних подій ,а учні називають події)
            1097р.    з їзд князів у м. Любечі
            945р.      повстання древлян
            1037р.    збудовано Софіївський собор у м. Києві
            988р.       Володимир Великий охрестив Русь
            1103р.     перемога руського війська над половцями на р. Сутінь
            1072р.     затверджено «Правду Ярославичів»
2.Перевірка домашнього завдання у формі гри «Дерево знань» (наперед на великому аркуші готується малюнок дерева, до якого прикріплюються  листочки-питання).
Питання для гри «Дерево знань»:

1) згідно з заповітом Ярослава Мудрого,як було розділено владу між його синами, після смерті князя?
2)коли і чому виник тріумвірат Ярославичів?
3) кого на русі називали ізгоями?
4)чому в битві біля р. Альт руські князі зазнали нищівної поразки?
5) чим було спричинене повстання киян 15 вересня 1068р.?
6) коли було прийнято «Правду Ярославичів»? Що вона встановлювала?
7) охарактеризуйте правління єдиновладного володаря Всеволода?
8) які ухвали прийняв з їзд князів у м. Любечі?
9) що вирішили князі  на з їзді у Витичеві?
10) що вам відомо про битву на р. Сутінь?

ІІІ Повідомлення нової теми і мотивація навчальної діяльності.
                                                           План.
1.Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха, його внутрішня і зовнішня політика.
2.Правління Мстислава Володимировича.
3.Поява удільних князівств.

Робота з документом (учні знайомляться з уривком тексту «Повісті минулих літ та дають відповіді на запитання )
«Ранком в 17-й день 1113року кияни зібрали раду і послали до Володимира Мономаха з проханням: «Іди, князю, на стіл батьківський і дідівський. А коли не прийдеш, то знай, що багато зла станеться, і не тільки Путятин двір, чи соцький,чи жидів пограбують, а ще й на невістку  твою нападуть, і на бояр, і на монастирі». Почув це Володимир і пішов до Києва. Зустріли його з великими почестями. Сів на столі отця свого і дідів своїх, і всі люди були раді,і смута вляглася».
Чому кияни запросили на свій стіл Володимира Мономаха?
            Володимир Мономах(1113 – 1125рр.) – людина і політик.
Вчитель демонструє портрет князя Володимира Мономаха і зачитує вірш поета Юрія Шкрумеляка, в якому змальована постать князя  і ставить завдання спробувати за зовнішністю схарактеризувати риси характеру князя.
                                   По незгодах між братами
                                   Ти заблис, як зірка ясна.
                                   Бо за тебе Україна
                                   Процвітала горда, красна.
                                    Добрий ,чесний ти й розумний
                                   Справедливо став судити –
                                   Ти сильнішим не дозволив
                                   Слабких кривдити й гнобити.
                                   Міцно владою держав ти
                                   Пребагату Україну
                                   І на ворога водив ти
                                   Свою сміливу дружину.
                                   Ти князів до згоди кликав,
                                   Як дітей та рідна мати:
                                   Знайте всі, що тільки згода
                                   Може тривко будувати!
                                   І на смертному вже ложі
                                   Дітям дав свої науки.
                                   Довго тим наш край держався,
                                   Що створили твої руки!
Які риси характеру були притаманні Володимиру Мономаху?

Робота з історичним джерелом з використанням ТЗН. Учні слухають  запис змісту з «Повчань» Володимира Мономаха і відповідають на питання:
Які настанови дає Володимир Мономах своїм нащадкам? Чи є ці моральні норми актуальними сьогодні ?
                        1125 – 1132рр. Мстислав Володимирович.
Робота з історичним джерелом( с.91 підручника В.А. Смолія «Історія України» 7 клас.)
Невідомий літописець про Мстислава Великого.
Він був великий правосудець, у ратях хоробрий і вмів тут наводити лад, усім сусідам його був страшний, до підлеглих милостивий і уважний. За його часу  всі князі руські жили в цілковитій тиші і не сміли один одного скривдити. Через це його всі іменували Мстислав Великий. Податі при ньому хоч були великі, але всім  урівняно, і через те всі це переносили без тяготи».
ІV Закріплення та повторення вивченого матеріалу.
Гра «Вгадай історичну постать»
                                               Акровірші
                        Оповитий славою народу,
                        Ладний з ним у вогонь і в воду.
                        Епоха пишалася князем, мов сином.
                        Гадюкою вжалений в ногу загинув.                        (Олег)
                                                           Був нащадком Мономаха
                                                           Князював він справедливо.
                                                           Був розумним і сміливим.
                                                           Землі всі в руках зібрав
                                                           Край він свій обороняв.                        (Мстислав)
Праці князь цей не цурався,
За убогих заступався.
Князював дванадцять років
Й край зробив собі нівроку.
Слава йшла про нього всюди ,
Поважали його люди.
Щоб не було зрад і сліз,
Всіх князів зібрав на з їзд
Й  залишив на згадку нам
«Поученіє  синам».               ( Володимир Мономах)
                                   «Історичне лото»
(учні працюють з картками; розміщують правління князів в хронологічній послідовності):1 Олег, 6 Ярослав Мудрий, 2 Ігор, 3 Ольга, 8 Мстислав, 5 Володимир Великий, 7 Володимир Мономах, 4 Св ятослав.

Встановіть відповідність між поняттями та їхніми ознаками( робота з картками):
Вотчина                                           особа позбавлена свого суспільного становища і
Закуп                                                           селянин,що взяв позику  (купу)
Уділ                                                  звід законів
Статут                                               збір данини на Русі
Ізгой                                                 спадковий земельний наділ

                                               Кому належать вислови?
-         «Хай це буде матір ю городам руським»            (Олег)
-         «Хочу іти на ви»                                                              (С вятослав)
-         «От і я відхожу із цього світу, а ви, сини мої, живіть між собою в любові, бо всі ви брати від одного батька  і однієї матері»  (Ярослав)
-         «Я сину,пізнала Бога і радуюся, а коли і ти пізнаєш Бога, то почнеш радіти».                                                                       (Ольга)
-         «Найперше, задля Бога і душі своєї, страх майте Божий у серці своїм і милостиню чиніть щедру, бо се єсть початок усякому добру. (Володимир Мономах)
V Домашнє завдання : 14 прочитати, скласти таблицю «Внутрішня і зовнішня політика Володимира Мономаха».     



Питання для контрольної роботи з історії  України в 7-х класах за ІІ семестр.
І -варіант
1.      Поясніть терміни (2 бали):
Орда, ярлик, вотчина, унія.
2.      Знайдіть відповідно(3 бали):
1240 р.                                                 писемна згадка про м. Львів
1385 р.                                                 битва біля р. Калка
1199 р.                                                 утворення Подільського і Руського воєводств
1223 р.                                                 монголо – татари знищили м. Київ
1256 р.                                                 Кревська унія
1434 р.                                                 утворення Галицько – Волинської держави

3.      Розташуйте події в хронологічній послідовності (2 бали):
А)об`єднання Романом Мстиславичем Галицького і Волинського князівств ;
Б)похід темника Куремси  проти Данила Галицького;
В ) битва біля р. Калки;
Г) захоплення Києва монголами під проводом Батия.

4.      Знайдіть відповідно (2 бали):
Ольгерд                                              в 1169 р. знищив Київ
Ягайло                                                 утворив Галицько – Волинську державу
Данило Галицький                           розбив монголів біля р. Сині Води
Любарт                                                король Русі
А. Богоюбський                                 князь Волині
Роман Мстиславич                           уклав Кревську унію
5.      Створіть історичний портрет князя Данила Галицького ? (3 бали)  




Питання для контрольної роботи з історії 

України в 7 –х класах за ІІ семестр.
                                                        ІІ -  варіант
1.      Поясніть терміни( 2 бали):
Золота Орда, уділ, шляхта, панщина.
2.      Знайдіть відповідно (3 бали):
1362 р.                                        коронація Данила Галицького
1434 р.                                        Городельська унія
1253 р.                                        утворення Подільського і Руського воєводств
1169 р.                                        битва біля р. Сині Води
1413 р.                                        битва біля р. Калка
1223 р.                                         А. Боголюбський знищив м. Київ
3.      Розташуйте події в хронологічній послідовності (2 бали):
А) коронація Данила Галицького;
Б) поїздка Данила Галицького до Золотої Орди;
В) похід Бурундая проти Данила Галицткого;
Г) битва під  Ярославом.

4.      Знайдіть відповідно (2 бали):
Ольгерд                                      управитель Волині
Міндовг                                       князь Поділля
Юрій І                                           в 1240 р. знищив Київ
Юрій Коріатович                       утворив Велике князівство Литовське
Батий                                            утворив Литовсько – Руську державу
Любарт                                         король Русі
5.      Створіть історичний портрет Данила Галицького? (3 бали)  Питання для контрольної роботи з історії України в 11 класах за рік.
І – варіант.
1.      Поясніть історичні поняття та терміни (2бали):
колабораціонізм , ждановщина, Відлига, гласність.

2.      Поясніть дати (3 бали):

23 серпня 1939 р.,
 2 вересня 1945 р.,
22 червня 1941р.
1946- 1947 рр.
 1956 р.,
26 квітня 1986р.
3.      Встановіть послідовність подій(2 бали):
А)затвердження  ВРУ державної символіки:Гімну,Прапора, Герба;
Б)прийняття Акта проголошення незалежності України;
В)схвалення Конституції України;
Г)перші вибори до ВРУ за часів незалежності.

4.      Знайдіть відповідно (2 бали):
С.Ковпак                                       очолив Народний Рух України
С.Бандера                                    очолив УПА
Р. Шухевич                                   дисидент
М. Хрущов                                   радянський партизан
В. Чорновіл                                  ХХ з’їзд КПРС
Л. Лукяненко                                ОУН (б) 

5.      Охарактеризуйте політику «Перебудови» в Україні ?  (3 бали)

 ІІ варіант.

1.      Поясніть історичні терміни та поняття (2 бали): Відбудова, депортація, десталінізація, шістдесятники.
2.      Поясніть дати ( 3 бали):
14 жовтня 1942р.
1 вересня 1939 р.
9 травня 1945 р.
1947 р.
1976 р.
1985 – 1991 рр.
3.      Встановіть хронологічну послідовність подій (2 бали):
А) проведення першого Всеукраїнського референдуму;
Б) прийняття Акта проголошення незалежності України;
В) схвалення Конституції України;
Г) підписання конституційного договору між Президентом України і ВРУ.

4.      Знайдіть відповідно (2 бали):
О. Сабуров                                       очолив     УГС
А. Мельник                                      митрополит УГКЦ
Й. Сліпий                                           кінорежисер
М. Горбачов                                     радянський партизан
П. Григоренко                                  розпочав політику «Перебудови»
С. Параджанов                                ОУН (м)

5.      Охарактеризуйте державотворчі процеси в незалежній Україні в 90 – х рр.? (3 бали) 


Питання для семестрової контрольної роботи з 

історії України в 11-класі.
1-варіант.                                                               2-варіант.
1.Укладання радянсько-німецького                      1.Адміністративне розчленування
Договору про ненапад від 23серпня          УРСР після її окупації німцями?
1939р. та зміст таємного протоколу
до нього?
2.Що являв собою нацистський                   2.В чому полягала суть плану
«новий порядок»?Що було                           «Ост»?
Його метою?
3.Охарактеризуйте обставини                       3.ХХ з їзд КПРС та його історичне
проведення і наслідки операції                    значення?
«Вісла»?
4.До наведених дат доберіть відповідні історичні події:
1)23 серпня 1939р.,
2)1 вересня 1939р.-2 вересня 1945р.;
3)22 червня 1941р.,
4)14 жовтня 1941р.;
5)9 травня 1945р.;
6)1946-1947рр.;
7)1947р,
8)5 березня 1953р.;
9)лютий 1956р.

 






Немає коментарів:

Дописати коментар